Druk 3D wady i zalety – kiedy warto zdecydować się na druk 3D?

Druk 3D to technologia, która coraz częściej wykorzystywana jest w wielu różnych procesach produkcyjnych. Czy mimo atrakcyjnej ceny, oraz niskiego progu wejścia druk 3D jest dobrym rozwiązaniem do każdego typu produkcji? Postaramy się odpowiedzieć na pytanie o wady i zalety druku 3D w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Najważniejsze zalety druku 3D

Do największych zalet druku 3D należy jego atrakcyjność kosztowa. Brak konieczności ponoszenia nakładów na produkcję form produkcyjnych, a także kosztów uruchomienia produkcji to niewątpliwy atut druku 3D. Jednocześnie produkcja przy pomocy druku 3D podstawowych obiektów nie wymaga posiadania szerokiej wiedzy – podstaw można nauczyć się przy pomocy poradników, znajdujących się w internecie.

Kiedy stosować druk 3D?

Druk 3D świetnie sprawdzi się w produkcji indywidualnych egzemplarzy danego przedmiotu, a także w produkcji nisko i średnio seryjnej. To także idealna metoda na prototypowanie, ze względu na niski koszt wytworzenia pojedynczego egzemplarza danego przedmiotu. To ogromny atut, w szczególności gdy dysponujemy ograniczonym budżetem.

Wady druku 3D – kiedy użycie druku 3D jest nieracjonalne

Nie zawsze jednak druk 3D jest idealną metodą na wytwarzanie przedmiotów. Dotyczy to sytuacji, gdy chcemy uruchomić produkcję wielkoseryjną, nie posiadając odpowiednio dużego zaplecza drukarek 3D. W sytuacji, gdy potrzebna jest wysoka jakość druku 3D, drukarka 3D swoje zadania będzie wykonywała dłużej – co przekłada się na opłacalność i racjonalność samego druku 3D.

Podsumowanie – druk 3D wady i zalety – jaki jest bilans wykorzystania druku 3D?

Podsumowując zastosowanie druku 3D jest bardzo szerokie – co stanowi jego największą zaletę. Niska bariera wejścia, polegająca na braku konieczności posiadania formy, a jedynie modelu 3D. Jednocześnie koszt wytworzenia poszczególnych elementów jest stosunkowo niski. Największą wadą druku 3D może być długi czas produkcji w sytuacji decydowania się na produkcję wielkoseryjną. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj o tym czym różnią się tanie drukarki 3d od drogich na tower3d.pl/czy-roznia-sie-tanie-drukarki-3d-od-drogich-najwazniejsze-wskazowki-dla-poczatkujacych-kupujacych/.

Author: sikro.pl