Wszystko o informatyce

Czasy elektroniki

Obecnie żyjemy w czasach elektroniki. Porozumiewamy się z ludźmi przez telefon, nie spotykając się z nimi twarzą w twarz. Opłacamy rachunki bez wychodzenia z domu, a wolny czas spędzamy na scrollowaniu mediów społecznościowych, czy grając w gry. Wszystko to dzięki informatykom i programistom. Co to jest Informatyka i czym się zajmuje? Czy zastanawialiśmy się kiedyś nad tym, komu tak właściwie zawdzięczamy rozwój nowoczesnych technologii?

Czym jest Informatyka?

Informatyka jest branżą bardzo obszerną. Pod tą nazwą kryje się wiele możliwości, wiele profesji. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest to dziedzina relatywnie nowa, gdyż jako dziedzina nauki stała się osobno w latach 60. XX w. Informatyka głównie zajmuje się przetwarzaniem informacji, technologiami przetwarzania informacji oraz technologiami wytwarzania systemów przetwarzających informacje. Radzi sobie także z problemami obliczeniowymi, opisami algorytmów oraz tworzeniem aplikacji i innych programów komputerowych. Informatyka posiada wiele rozgałęzień zawodu, oto niektóre z nich:

  • programista
  • grafik
  • pracownik help desk
  • administrator baz danych
  • specjalista ds. wsparcia technicznego

Zapotrzebowanie na takich pracowników rośnie z dnia na dzień głównie w średnich i dużych firmach, ale nie tylko.

Informatyka jako obszerna dziedzina nauki

Informatykę dzielimy na Informatykę teoretyczną, która obejmuje m.in. algorytmikę i struktury danych, teorię obliczeń, teorię informacji i kodowania, informatykę kwantową, teorię języków programowania, typów, kompilacji, jak i Informatykę praktyczną, która obejmuje, np. grafikę komputerową, inżynierię oprogramowania, cyberbezpieczeństwo i kryptologię, bazy danych. Informatyka obejmuje także inżynierię komputerową, która zajmuje się tworzeniem systemów komputerowych. Znane informatykom są również sieci komputerowe, które mają na celu tworzenie sieci między komputerami nazywanych węzłami, umożliwiając im współdzielenie zasobów. Nie bez powodu branża IT uznawana jest za rozległą.

Zarobki w branży informatycznej

Wynagrodzenie w dziedzinie IT może się od siebie bardzo różnić, a wszystko to uzależnione jest od stopnia umiejętności i doświadczenia w danym zawodzie. Najbardziej opłacanym z zawodów IT jest programista. Średnie zarobki informatyka na stanowisku ogólnym wynoszą ok. 4300zł-6350zł brutto miesięcznie. Najbardziej doświadczeni pracownicy w zawodzie programiści mogą zarabiać nawet kilkanaście tysięcy miesięcznie. Ogólnie mówiąc Informatyka jest zawodem bardzo przyszłościowym i dobrze opłacanym.

Author: sikro.pl