Częste awarie występujące w ekranach i matrycach

Rynek elektroniki użytkowej jest bardzo szeroki. Dominują to różnego rodzaju urządzenia z ekranami LCD i tym podobnymi rozwiązaniami. Chociaż są to technologicznie nowe rozwiązania, to jednak wcale nie musi oznaczać to ich bezawaryjności. Do tych powszechniej występujących usterek w tego typu sprzęcie zalicza się tzw. „martwy piksel”.

Czym jest martwy piksel?

Pod pojęciem martwego piksela mamy z reguły niewielką kropkę powstałą na ekranie monitora czy też matrycy laptopa. Jest to stosunkowo często występująca przypadłość, a do tego niezwykle irytująca. Stąd też przed zakupem telewizora bądź monitora, warto poświęcić nieco czasu na wstępne testy urządzenia, nim dokonamy zakupu.

Czy można to reklamować?

Jak wiadomo wszelkie wady i usterki sprzętu na rękę, nie są nie tylko kupującym, ale też i sprzedawcom. Stąd też telewizory, laptopy, tablety i monitory LCD są poddawane sporej ilości testów przed wypuszczeniem ich do sprzedaży.

Wypalone piksele – co dalej?

W przypadku, kiedy dostrzegliśmy i zdiagnozowaliśmy problem, należy zgłosić się do serwisu gwarancyjnego. Często może się jednak okazać, że gwarancja nie obejmuje takiej usterki. Tym samym możemy być zmuszeni do naprawy tego na własną rękę. Jednym z najbardziej kosztownych i zarazem ostatecznym sposobem jest wymiana matrycy w telewizorze. Tak należy postąpić, jeśli martwych pikseli jest dużo i występują obok siebie. W mniej drastycznych przypadkach można je pobudzać poprzez odświeżanie barw, na niewielkiej części wyświetlacza. Przydają się do tego specjalistyczne programy, które można Znaleźć w sieci nawet nieodpłatnie. Z ich pomocą uda nam się naświetlić wybrane piksele.

Author: sikro.pl