Kiedy zmiana diety jest konieczna?

Dieta zazwyczaj kojarzy się przede wszystkim ze zmniejszeniem kaloryczności posiłków. Wiele osób często decyduje się na taką zmianę w przypadku, gdy nie są one zadowolone ze swojej wagi. Czy dieta odchudzająca jednak zawsze jest konieczna? Często wystarczą niewielkie zmiany, by uzyskać pożądany efekt. Jak rozpoznać, czy konieczne jest wprowadzenie radykalnych zmian, czy tylko wykluczenie niezdrowych produktów?
Najprostszym sposobem jest obliczenie swojego BMI. Wzór to waga do wzrostu. Należy podzielić wagę wyrażoną w kilogramach przez wzrost do potęgi drugiej. Wynik należy sprawdzić w tabeli, ponieważ to, czy wynik mieści się w wyznaczonych zakresach zależy często od tego, w jakim wieku jest dana osoba oraz jakiej jest płci.

 

Warto jednak pamiętać, że BMI nie powinno być jedynym wskaźnikiem, który zadecyduje o tym, czy dieta jest konieczna. BMI jest tylko jednym z nich. Obecnie wiadomo, że istotną wartością jest również procentowa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Istotne jest, aby nie zaczynać radykalnej diety bez dokładnych badań, ponieważ w przypadku osoby aktywnej fizycznie BMI może nie być wiarygodnym wskaźnikiem.

 

Author: sikro.pl