Jakie narzędzia pomiarowe są przydatne w każdej narzędziowni?

Narzędzia pomiarowe to narzędzia służące są do określonych pomiarów. Do pomiarów tzn. szybkich i tych dokładnych służą narzędzia różnego rodzaju takie jak np: czujniki zegarowe, głębokościomierze, średnicówki, suwmiarki, mikrometry, transametry, szczelinomierze, wzorce kątownicze itp. Do pomiaru szybkiego najczęściej stosowanymi narzędziami pomiarowymi są suwmiarki, dzięki nim możemy zmierzyć pomiar zewnętrzny jak i wewnętrzny. Do pomiaru dokładnego zaleca się użycia czujników zegarowych, służą one również do ustawiania maszyn jak i przedmiotów w obrabiarkach jak i do sprawdzania detali.

Rodzaje narzędzi pomiarowych stosowane w przy obrabiarkach

Suwmiarki ( zobacz ) są podstawowymi narzędziami do pomiarów. Są trzy rodzaje suwmiarek np: suwmiarka noniuszowa, suwmiarka elektroniczna oraz suwmiarka zegarowa. Najczęściej stosowana jest ona do szybkiego pomiaru, służy do pomiaru zewnętrzne, wewnętrznego jak i głębokości oraz rozstawu. Zakres pomiarowy suwmiarek wynosi do 150 mm,a niektóre narzędzia nawet do 3000 mm.

suwmiarka noniuszowa

Suwmiarka składa się z: prowadnicy, suwaka, powierzchni pomiarowej oraz urządzenia odczytującego. Te narzędzie dzielimy na trzy typy: suwmiarki analogowe mające podziałkę kreskowa na prowadnicy oraz naniuszem na suwaku, suwmiarki czujnikowe z listwą zębatą na prowadnicy oraz czujnikiem zegarowym.

Czujniki zegarowe to narzędzia służące do sprawdzania geometrycznego kształtu danego elementu oraz prawidłowości przygotowania elementu oraz prawidłowości przygotowania elementu do pracy na danej maszynie. Jej budowa charakteryzuje się okrągłą podziałką, na której po bokach są umieszczone: zacisk pierścienia, pierścień oraz dwa wskaźniki tolerancji.

czujnik zegarowy 0,01 mm

Na części tarczy jest: tarcza, licznik obrotów, skala pozwalająca na odczyt pomiaru, podziałka, pierścień jak i wskazówka. Czujnik zamocowany jest na tulei gdzie na końcu znajduje się końcówka pomiarowa , która zamocowana jest do tulei trzpieniem pomiarowym. Najczęściej stosowane są te wykonane według normy DIN bądź PN. Ich obwód podzielony jest na równych 100 części, każda z nich odpowiada na przesunięcie wskazówki. Czujnik mocuje się w podstawce magnetycznej co umożliwia nam dokładny pomiar. Mierniki zegarowe wykorzystuje się przede wszystkim w pracach frezarskich jak i tokarskich podczas pomiarów bardzo dokładnych jak i przy ustawianiu narzędzi oraz przedmiotów w obrabiarkach oraz do sprawdzania maszyn.

Średnicówki zegarowe ( oferta ) umożliwiają precyzyjne pomiary otworów w różnych elementach takich jak np. rury czy pierścieni. Średnicówka zegarowa składa się z czujnika pomiarowego z którego odczytujemy pomiar, trzpień, końcówkę pomiarową oraz końcówki wymienne potrzebne do pomiaru różnych średnic czy wymiarów. One mierzą odchyłek od wcześniej ustawionego wymiarów wzorcowego na średnicówce. Do ustawienia wymiaru wzorcowego możemy użyć: pierścień wzorcowy, płytkę wzorcową lub mikrometr zewnętrzny. Dodatkowe informację na temat średnicówek ( https://artykulytechniczne.pl/blog/srednicowki-zegarowe-budowa-wymiary )

Mikrometry nazywanymi również śrubami mikrometrycznymi lub mikromierzami. Stosuje sie ich do pomiarów przedmiotów geometrycznych, które zostały wykonane z materiałów twardych takich jak np. stal.

mikrometr zewnętrzny

Najważniejszą częścią mikrometru jest śruba mikrometrycznego mająca skok 0,5 mm oraz zakresie 25 mm. Mikrometr wewnętrzny i zewnętrzny składa się z kabłąk które ma pomiędzy sobą kowadełko i wrzeciono, blokada wrzeciona, tuleja oraz skale tulei, bęben jak i jego skale oraz na końcu pokrętło ze sprzęgłem. ( https://artykulytechniczne.pl/mikrometry.html ).Mierzony przedmiot umieszczamy pomiędzy zaciskami narzędzia i zaciskamy za pomocą pokrętła. Wielkość jest odczytywana na trzech podziałkach. Na pierwszej odczytujemy liczbę pełnych milimetrów, na kolejnej ilość nieparzystych połówek a na ostatniej setne oznaczenia milimetrów.

Transametry to narzędzia czujnikowe stosowane do kontroli odchyłek wymiarów wyrobów geometrycznych. Posiada on w swojej budowie przekładnie dźwigniowo – zębatą, która jest przystosowana do dokładnych pomiarów powierzchni zewnętrznych np. średnic czy wałków. Pomiar wykonuje się metodą porównawczą do wielkości wzorca. Transametry posiadają czujnik mechaniczny zegarowy lub elektroniczny, a to zależy od ich rodzaju.

Głębokościomierze ma za zadanie dokładny pomiar danego otworu. Budowa głębokościomierza: prowadnica na której znajduje się naniusz a na je samym końcu jest dokładność odczytu,szczęki, śruba skręcająca oraz naniusz dokładny. Rozsuwające się szczęki służą do stabilizacji na krawędziach otworu podczas dokonywania pomiaru. Elektroniczny wyświetlacz ułatwia dokładny odczyt.

Narzędzia pomiarowe ślusarskie spotykane w warsztatach

Szczelinomierze przeznaczone są do określania wielkości szczelin. Składa się on z określonej ilości płytek o różnych ich grubości umieszczonej we wspólnej obudowie. Mierzy się nimi w sposób wsuwania w szczelinę odpowiedniej grubości płytkę tak aby nie było luzu i wtedy grubość płytki jest szerokością szczeliny.

Wzorce kątownicze są niezbędne do pracy ślusarskiej projektowej jak i konstrukcyjnej. Jest to narzędzie polecane profesjonalistą. Wzorzec ten daje możliwość rzetelnej weryfikacji kątów oraz trasowanie.

Artykuły Techniczne – Narzędzia skrawające

 

Author: sikro.pl